    • GE 15971 - F32T8/SPX50/ECO/CVG Straight T8 Fluorescent Tube Light Bulb (case of 36)
    ge
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    UPC:
    Width:
    8.00 (in)
    Height:
    11.00 (in)
    Depth:
    49.00 (in)
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    GE 15971
    GE Ecolux covRguard Starcoat T8 - Shatter-Resistant Features & Benefits A shatter resistant lamp encased in a 15 ml Lexan sleeve. Complies with FDA food code 6-202 and 21CFR 110.20. NSF and UL certified. Blocks UV lamp emissions from 380 to 180 nm. Passes TCLP, which can lower disposal costs. GENERAL CHARACTERISTICS Base Description Medium Bi-Pin Base Type Pin/Plug-In Mercury Content 2.95 mg Mercury-Picogrm per mean lm hr 51 Rated Life Instant Start-Hrs 21000 h @ 3 h 30000 h @ 12 h Rated Life Rapid Start - Hrs 30000 h @ 3 h 36000 h @ 12 h Starting Temp (MIN) C-degrees 10 C Bulb Material Soda lime Rated Life Hours-nominal 30000 h Primary Application Shatter-Resistant Speciality Product Technology Linear Fluorescent Base G13 Bulb Shape T8 ELECTRICAL CHARACTERISTICS Current Crest Factor (MAX) 1.7 Open Circuit Voltage (rapid start) Min @ Temperature 315.00 V @ 10 C Cathode Resistance Ratio - Rh/Rc (MIN) 4.250 Cathode Resistance Ratio - Rh/Rc (MAX) 6.500 Rated power (Watts) 32 W PHOTOMETRIC CHARACTERISTICS Mean Lumens nominal 2580 lm Nominal Initial Lumen per Watt 85 Initial Lumens-nominal 2810 lm Color Rendering Index-CRI 82 Color Temperature 5000 K DIMENSIONS Bulb Diameter (DIA) 1.1 in Bulb Diameter (DIA) 0.94 in Diameter 1.0 in End of Base Pin to Pin 47.67 in Face to End of Opposing Pin (B) 47.5 in Face to End of Opposing Pin (B) 47.4 in Nominal Length 48.0 in